Köprülü Kanyon ve Yakın çevresini kapsayan 36 bin 614 hektarlık alan 1973 yılında milli park ilan edildi. Birbiri ile ilişkili çok sayıda ekosisteme sahip olan alan önemli kültür varlıklarınıda barındırıyor. Köprülü Kanyon milli Parkı Antalya’nın manavgat ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Milli parkın denizden yüksekliğüi 150 metre ile 2 bin 500 metre arasında değişmektedir. Alan tipik karstik yapılar, mağaralar, dik kayalıklar, pınarlar açısından çok zengin. Bazı kesimlerinde muhteşem kireç taşı ve sütunlar yer almakta.

Yörede Adamkayalar yada Şeytan Kayaları olarakda adlandırılan yapılar alt katmanlarda eriyebilen kireçtaşınu koruyan sert kongomera şapkaları yardımıyla oluşuyor.. Köprüçay’ın aktığı kanyon ise Anadolu’da benzerleri içinde en etkileyici olanlardan birisi. çok sayıda pınarın çaya karıştığı kanyonun dibi yer yer nerdeyse güneş ışığı almıyor.

Köprülü Kanyon milli parkında bulunan yaklaşık 400 hektarlık doğal servi ormanı, Akdeniz Bölgesindeki en büyük doğal servi ormanı. Sedir ve Toros Köknarlarıyla karışık olan karaçam ormanları da ekolojik açıdan çok önemli. Yaban keçisi,, kızıl akbaba, köprü çayda yaşayan kırmızı benekli alabalık, Tatil Turizmi Açısından önemli bir kuş türü olan anadolu sıvacısı, milli parkta yayılış gösteren hayvanlar arasında.

Köprülü kanyon milli park antik köprüler, selge antik kenti kalıntıları gibi arkeolojik zenginliklere de sahip. Oluk köprüsü yöredeki tarihi taş köprülerin en bilinenleri. Doğa yürüyüşleri için uygun parkurlara sahip olan milli parktan akan köprü çay Türkiye’nin önemli rafting merkezlerinden. Çay kıysında ayrıca alabalık tesisleri bulunuyor.

Konaklama

Milli parkta Beşkona, Karabük, Çaltepe ve demirciler köylerindeki pansiyonlarda konaklamak mümkün. Köprülü Kanyon Milli parkında kamp alanı, Bungalow, gibi seçeneklerde var. Yakında yer alan Manavgat, Side, Belek gibi merkezlerde de çok sayıda konaklama seçeneği bulunuyor.

Önemli Telefonlar

Antalya DKMP Şube Müdürlüğü: 242-343 26 52