Genel Sağlık Bilgileri

Sağlık Alanında Çok Sayıda İçerik

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Troya Tarihi Millî Parkı

Çanakkale’nin Ezine ilçesi sınırları içerisinde Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan 13 bin 350 hektarlık alan 1996 yılında Troya Tarihi Milli parkı ilan edildi. Bu tarihten itibaren Homeros’un doğası ziyaretçilerin Troia Kalesinden çevreye baktıklarında gördükleri doğal çevre koruma altına alındı. Alan 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Troia örenyerlerini her yıl 500 binden fazla kişi ziyaret ediyor. Ayrıca her yıl on farklı ülkeden yaklaşık 60 bilim insanı yaz aylarında Troia’da bir araya geliyor.

Bölgede sadece kültür mirasının değil, Doğa mirasının korunması da çok önemli. Ekolojik olarak büyük önem taşıyan alanların tehdit aldtında olduğu biliniyor. Park neolitik dönemden 20. yy kadar ( 1915 çanakkale savaşları anıtları ) uzanan bir çok arkeolojik ve tarihsel anıtı barındırıyor.  Troia’ya Çanakkale izmir yolunun 28. Kilometresinden saptıktan sonra 5 km içeride yer alıyor.

Asya ve Avrupa kıtaları ile Ege ve Karadeniz arasındaki stratejik konumu nedeni ile Troia birçok yıkım ve savaşa tanıklık etmiştir. Kent dokuz kez yıkıldı ve yeniden kuruldu. Bunların en önemlisini konu edinen, izmirli ozan Homerso’un iliada ve Odysseia Destanlarının anayurduda Troia dır. Kentteki ilk kazıları Alman H. Schliemann yapmıştı ve yurtdışına kaçırdığı eserlerle de arkeoloji tarihine hep konu oldu. Bu eserler Kral Priamosu’un Hazinesi olarak biliniyor. Bugün Troia buluntuları Almanya ve Rusya’nın dışında Phieladelphia, Atina, Londra, istanbul, Çanakkale ve Troia arasında dağılmış durumdadır.  Yaptığı kazılarla Troia kentini efsaneden gerçeğe dönüştüren isim ise M. Korfmann oldu.

Konaklama

Milli park içerisinde konaklama imkanı bulunmuyor, parkın yakınında olan Ezine ilçesinde konaklama yapılabilir. Tevfikiye ve Yeniköy'de ev pansiyonculuğu yapılıyor.

İda Kale Resort Otel, Güzelyalı: 286-232 83 32

Önemli Telefon Numaraları

Çanakkale İl Çevre ve Orman Müdürlüğü: 286-212 34 17

Tübingen Troia Vakfı ve M. Osman Korfmann Kütüphanesi: 286-213 72 12

Yorum ekle

Site içeriklerine yapacağınız yorumlarda galiz ifadelere yer vermeyiniz. Yayın kurallarımıza aykırı ifadeler bulunmayan olumlu ve olumsuz tarzdaki tüm eleştirel yorumlarınız en kısa sürede yayınlanacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile

Akademik Pencere

Özel Hocadan Evde Birebir Özel Ders

Şekersiz Doğal Karadut Şurubu

Öğrenci Kütüphanesi

YK Akademi

  • Konu Anlatım Videoları
  • Tarih ve Coğrafya Haritaları
  • Coğrafya Grafik ve Diyagramları
  • Soru Bankası
  • Soru Çözümleri
  • Ders Notları
  • Dokümanlar
  • Proje ve Performans Ödevleri
  • Özel Dersler
  • Yardımcı Hizmetler
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net