Küçük Bir Tatil Beldesi, Büyük Bir Turizm Cenneti: Akyaka

Sakar Yokuşu'ndan Akyaka Genel Görünüm

Belki içinizde gidenleriniz görenleriniz vardır. Ama ben gitmeyen ve görmek isteyenler için yazmak istiyorum. Ya da gidip de bir kez daha gitmek isteyenler için farklı bir bakış açısı getirebiliriz belkide... 

İyi de Akyaka nerede?

Akyaka coğrafî lokasyon olarak aslında ayaküstü bir yerde. Fakat pek bilinen bir belde değil. En azından son yıllarda daha çok tanınır hale gelmiş bir turizm köşemiz. Marmaris tarafına gidenler, Gökova Körfezi'ne inenler bilirler bu şirin tatil köyünü. Sakar Yokuşu'nu inerken hemen Marmaris istikametinde sağ kolunuz üzerinde kalıyor.

Akyaka Haritası

Akyaka’ya nasıl ulaşabilirsiniz?

Akyaka; Muğla ili, Ula İlçesine Bağlı, Gökova Körfezi manzaralı bir tatil beldesidir. Akyaka, Muğla’ya 26 km, Marmaris’e 36 km, Köyceyiz’e 35 km, Ortaca’ya 50 km ve Dalaman’a 60 km Uzaklıktadır. Akyaka Muğla, Muğla-Akyaka arasında saat başı ve her yarım saatte bir dolmuş seferleri mevcut. Dolmuşlar Muğla yeni otogardan kalmaktadır.

Akyaka Azmak Boyu

Akyaka Mimarisi

NailÇakırhan’ın önderlik ettiği ve geleneksel mimarisinin özellik ve çizgilerinin öne çıktığı mimari tarz, zamanla "Akyaka Mimarisi" denilebilecek bir tarzın doğmasına yol açmıştır. İkişer katlı, bahçeli, Muğla bacalarıyla süslenmiş, kırmızı kiremitli, bembeyaz badanalı ahşap evler... Muğla Akyaka’da çok küçük çaplı da olsa, turizm faaliyeti başlangıcı 1980′li yılların başlarına dayanmaktadır.1980 yılların sonuna doğru turizm patlaması ile birlikte Akyaka bugünkü "Turistik Belde" görünümünü kazanmıştır.

Akyaka'da Bir Sokak