Dünyamız Nasıl Bir Şekle Sahiptir?

 

Dünya'nın ŞekliDünyamız, çoğu kişinin düşündüğü ya da tanımlamaya çalıştığı gibi yuvarlak (şekilli) değildir. Aslında doğru bir tanımlama yapmak gerekirse; dünyamız kutuplardan basık, ekvatordan hafif (dışarıya doğru) şişkince bir şekil sergilemektedir ki bu özel şekle geoit denilmektedir. O halde dünyamız yuvarlak değil geoit biçimlidir.

İSPAT

 

Bir basketbol topu, tam bir küredir. Bu şeklin merkezinden yüzeyine alına tüm yarıçaplar birbirine eşittir. Eğer dünyamız tam bir küre olsaydı; yeryüzündeki noktaların merkeze uzaklıkları eşit olurdu. Sonuçta yerçekimi heryerde eşit olurdu.

Geoit Nedir?

 

Ancak merkezden Ekvator'a alınan yarıçap, kutba alınan yarıçaptan daha uzundur. Bu da Dünya'nın kutuplardan basık, Ekvatordan şişkin bir şekle sahip olduğunu ispatlar. Bu şekle geoit denir.

 

NOT: Kutuplar merkeze daha yakın olduğu için yerçekimi en fazla buradadır. Ya da başka bir ifadeyle yerin merkezkaç / savurma kuvveti burada en azdır. Dolayısıyla cisim üzerindeki yerçekimi kuvveti daha fazla olacaktır.

 

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--