Çocuklarımızı Zararlı Alışkanlıklardan Nasıl Koruyabiliriz?

 

Çocuklarımızı Zararlı Alışkanlıklardan Nasıl Koruyabiliriz?Çağımızın temel ve odaklanılması gereken en önemli sorunlardan biri zararlı alışkanlıklardır. Zararlı alışkanlıklara başlama yaşının ilkokul çağlarına kadar düştüğü görülmektedir. Özellikle sigaranın ilkokul öğrencileri arasında kullanımının gittikçe yaygınlaştığı bir süreci yaşıyoruz. Bun da ekonomik ve dolayısıyla buna bağlı sosyal ve toplumsal yapıdaki bozulmaların da etkisi büyüktür. Bu tür zararlı alışkanlıkların ticaretini yapan yerler olayın ekonomik; arkadaş ortamında uzatılan tek bir sigara, sigara içenlere benzeme çabası, sigaranın onları daha olgun gösterdiği düşüncesi, anne ve babanın bu zararlı alışkanlıkları çocuğun yanında kullanması da olayın sosyal ve toplumsal etkilerini gözler önüne seriyor.


Zararlı alışkanlıkların en etkili ve en çok tüketileni sigaradır. Çabuk ve ucuz elde edilmesi (Diğerlerine göre) onun kitlelere daha çok hitap etmesini sağlıyor.

Arkadaş ortamında uzatılan bir tek sigara, bir kereden bir şey olmaz gibi söylemler çocukları sigaraya çekmede önemli odak noktalarıdır. Hiçbir çocuğun canı sigara çekmez, alkol çekmez, uyuşturucu çekmez bunlar tamamen çocuğun o yıllarda kişiliğini koyacağı bir vücut arayışından ileri gelmektedir. Özelikle anne ve babası sigara ve alkol kullanan çocuğun buna öykünmesi doğal bir süreç olabilir. Çünkü çocuğun tamamen gelişimi taklit etme ve model alma üzerinedir.

Çocuk taklit ederek büyür. Annesini, babasını, öğretmenini, arkadaşlarını, tv'deki programları, internet sitelerini. Bu yüzden bu çevrelerinin öncelikli olarak anne ve baba tarafından özenle oluşturulması gerekir.

Anne ve baba çocuğun yanında kötü alışkanlıkların hiç birini kullanmamalı, çocuğun okul ve mahalledeki arkadaşlarını iyi tanımalı, televizyon ve internet ortamında nasıl vakit geçirdiğini çok iyi bilmelidir. Bu yaşlarda çocuk taklit etmeye çok meraklı olduğundan onu hep iyi örneklerle karşılaştırmalı ki anne ve baba çocuğun yanlış yönlere sapma olasılığı en aza indirebilsin. Çocukların en meraklı olduğu yıllarda onları kötü alışkanlıkları merak edecek ortamlara sokmaktan uzak tutmalıdır. Sigara bu konuda kilit noktadır. Çabuk elde edip, çabuk taklit etme yoluna gideceğinden çocuğun ona alışması zaman almayacaktır. Üstelik bunu saklama yoluna gideceğinden taklit süreci yerini alışkanlığa bırakacaktır ki alışkanlıklar anahtarı kaybolmuş kelepçe gibidirler onlardan kurtulması artık çok zordur. O yüzden sigaranın ve bunun ikamesi zararlı alışkanlıkların sakıncaları çocuğa erken yaşlarda öğretilmeli, çocuğun yanında taklit oluşturacak bu zararlı alışkanlıkları kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Alkol ve sigara ve benzeri alışkanlıkların satışı çocuklara yapılmamalı. Anneler ve babalar 'git oğlum marketten bana bir paket sigara al' cümlesini kullandıkları anda bilsinler ki yarın çocuklarını kendi paketlerinden gizlice kullanırken bulacaklardır. Alkolün elde edilmesi ve kullanılması sigaraya göre daha zor olsa da kullanımı çocuğun fizyolojik yapısını sigaradan daha çok etkileyecektir. Çünkü içeriğinde barındırdığı uyuşturucu etki çocuğu daha kötü yollara sevk edebileceğinden bunun takibi aile tarafından daha ciddi bir şekilde yapılmalıdır. Zararlı alışkanlıkların temeli aslında ilgisiz bir aile ve çevresel faktörler kökeninde şekillenir.

Çocuğunuzla ilgilenin onu markete ekmek almaya gönderin sigara almaya değil...