Akıllı Tahta Nedir? Akıllı Sınıf Sistemleri

Akıllı tahta, son birkaç yıldır ismi duyulan ve eğitim-öğretimde kullanılmaya başlanan bir ders aracıdır. Akıllı tahta genel anlamda bütünleşik yani kombine bir ders aracıdır aslında. Yani akıllı tahta kombinasyonu; bir bilgisayar, interaktif bir tahta, interaktif bir kalem, bir projeksiyon cihazı (yansıtıcı) ve yazılımlardan oluşmaktadır. Yani eski kara tahtanın yerini bilgisayara entegre edilmiş yani bağlanmış yeni nesil bir tahta almıştır.


Öğretmen, bir program yardımıyla bilgisayara bağlanmış (usb bağlantı kablosu) bir tahta ve tahtadaki titreşimleri algılayan özel bir kalem ve projeksiyon yardımıyla dersini interaktif olarak öğrencilerine anlatabilmektedir. Yani eskiden sadece projeksiyonlarla bilgisayarımızdaki bir video filmini ya da power point vb. sunumları aktarabiliyorken şimdi aynı zamanda eş zamanlı olarak tahta da interaktif bir özelliğe kavuştu.

Son zamanlarda pek çok firma akıllı tahta, akıllı tahta yazılımları ve akıllı tahta kalemleri üretiyor olsa da halen pek çok okul için maaliyeti yüksek bir ders enstürmanı gibi gözüküyor. Örneğin, piyasada farklı firmalar çok değişik fiyatlara akıllı tahta sistemleri pazarlıyor olsa da bulabileceğiniz ortalama fiyat en iyimser haliyle 3.500 ile 4000 TL. arasında değişebilmekte. Bir de bu sistem çok hassas özellikler taşıyor. Mesela akıllı tahta kalemleri yere düşürüldüğünde çabucak bozulabiliyor. Tamiri pek mümkün değil. Ve üretici-satıcı firmalar bu problemi garanti kapsamında değerlendirmiyor. Bu durumda yeni bir kalem tedarik etmeniz gerekiyor. Fiyatı ise 100 € civarı...

Akıllı tahta kalemlerinin önceleri kızıl ötesi özelliği ile çalışanları da vardı. Ama bu gün daha çok bluetooth özelliği iie çalışıyor. Bu kalemler zaten bu yüzden çok hassas. Yere düştüğünde ya da bir yere çarptığında kalemin başında (uç kısmında) bulunan sinyalizasyon merkezi  hasar görüyor ve çalışmıyor.

Akıllı tahta eğitim-öğretim de görselliğin arttırılmasında çok güzel ve ciddi bir sistem. Ancak bugün kü piyasa koşullarında mali yönden bir çok okulun tedarik edemeyeceği fiyat aralığında seyrediyor. Bu durumda eğitim gönüllülerine çok iş düşüyor. Ama mutlaka alınmalı ve eğitim-öğretimde kullanılmalı.

Ülkemizde çok sık değişen eğitim sistemi, başta öğretmenler olmak üzere, öğrenci ve velileri de endişeye sevk etmekte. Ancak son yıllarda ülkemizde bazı devlet okullarında pilot uygulama olmak üzere yine bazı özel okulların uyguladığı kabinet sınıf sistemi ya da öğretmen derslik sistemi uygulaması, eğitim-öğretimi ezbercilikten uzaklaştırma ve öğretimin görselleştirilmesi adına çok güzel bir sistem. (Ayrıntılı bilgi için: Kabinet konusu ile ilgili hazırladığımız bölüme bakınız.)

Akıllı tahta sistemi tam da kabinet sınıf sistemi için biçilmiş kaftan. Bütün kabinet sınıf sisteminin uygulandığı okullarda akıllı tahta sisteminin uygulanması daha güzel sonuçlar doğurabilir. Yani akıllı tahta eğitim-öğretim için avantajlarla dolu bir sistem. Tek dezavantajı pahalı olması...

Daha detaylı görsel bilgi için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz...

Akıllı Tahta Tanıtım Filmi-1

Akıllı Tahta Tanıtım Filmi-2

Akıllı Tahta-Akıllı Sınıf Tanıtım Videosu-3

Ek Bilgi

Son zamanlarda bilgisayarın hayatımızın her alanında karşımıza çıkması, bu sistemleri geliştirenleri başka tasarımlar yapmaya itmiş, böylece yeni yeni ürünler piyasaya sürülmektedir.

Şimdilerde akıllı tahta ve akıllı sınıf sistemleri hızla yaygınlaşıyor. Artık Bluetooth kalemler yerine parmak ve elle dokunuşları algılayabilen LED Tahtalar kullanıma sunuldu. Elbette, LED tahtalar eski nesile göre daha fazla kullanım avantajı sunuyor. Yazımızın ön bölümlerinde akıllı tahta kalemlerinin ne kadar hassas oduğunu dile getirmiştik. LED tahtalarda bu dezavantaj ortadan kaldırılmış durumda...

Yücel Kesen

Site Editörü