Kabinet Derslik Sistemi

Akıllı Tahta Nedir? Akıllı Sınıf Sistemleri

Akıllı tahta, son birkaç yıldır ismi duyulan ve eğitim-öğretimde kullanılmaya başlanan bir ders aracıdır. Akıllı tahta genel anlamda bütünleşik yani kombine bir ders aracıdır aslında. Yani akıllı tahta kombinasyonu; bir bilgisayar, interaktif bir tahta, interaktif bir kalem, bir projeksiyon cihazı (yansıtıcı) ve yazılımlardan oluşmaktadır. Yani eski kara tahtanın yerini bilgisayara entegre edilmiş yani bağlanmış yeni nesil bir tahta almıştır.

Öğretmen, bir program yardımıyla bilgisayara bağlanmış (usb bağlantı kablosu) bir tahta ve tahtadaki titreşimleri algılayan özel bir kalem ve projeksiyon yardımıyla dersini interaktif olarak öğrencilerine anlatabilmektedir. Yani eskiden sadece projeksiyonlarla bilgisayarımızdaki bir video filmini ya da power point vb. sunumları aktarabiliyorken şimdi aynı zamanda eş zamanlı olarak tahta da interaktif bir özelliğe kavuştu.

Kabinet Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle binanın derslik olarak kullanılabilecek tüm alanları tespit edilmelidir.

Alanların tespitinden sonra muhtemelen öğretmen sayısı derslik sayısından gene de fazla olacak ve bu nedenle bazı derslikler ortak kullanılacaktır. Bu da detaylı düşünülerek planlanacak bir aşamadır.

Klasik Sistemle Karşılaştırılması

Klasik sistemde öğrenci derslerin tamamını bir derslikte görmektedir.

Derslik sisteminde öğrenci tüm dersleri o dersin kendi dersliğinde görecektir.

Klasik sistemde öğrenci öğretmeni ve dersi bekleyen pasif bir konumdadır.

Derslik sisteminde öğrenci derslik değiştirme zorunluluğu olduğundan dersleri takip eden aktif bir konuma geçmektedir.

Klasik sistemde derslikler amacına uygun düzenlenememektedir.

Kabinet Derslik Sisteminin Faydaları

Eğitimde iyileştirme ve geliştirme çalışmaları son yıllarda eğitimin niteliğini artırmaya yöneliktir. TTK başkanlığı tarafından geliştirilen öğretim programları ve alanda denenerek geliştirilen Öğrenci Merkezli Eğitim uygulama modeli çalışmalarında görüldüğü gibi öğrencinin akademik becerilerinin yanında yaşam becerilerini geliştirilecek süreçler de verilmelidir.

Kabinet Nedir?

Daha önceden uygulanan eğitim modelinde sınıfta öğretmen, ders kitabı ve öğrenci, kapalı bir sistem oluşturmaktaydı. Oysa yeni uygulanmaya başlanan eğitim modelinde bu kapalı sistem açık hale getirilmiştir.  Eğitim sürecine yeni mekânlar ve zamanlar girmiştir.  Öğrenci merkezli yeni bir eğitim modelinin seçilmesi, sınıf içinde ve sınıf dışında değişik yeni eğitim modellerinden yararlanılmasını gündeme getirmektedir. Öğretmenin kritik önemi yeni uygulanmaya başlanan eğitim modelinde daha da artmaktadır. Bu model, öğrenciden olduğu kadar öğretmenden de çok şey beklemektedir.

Akademik Pencere

Özel Hocadan Evde Birebir Özel Ders

Doğal Susam Ezmesi

Şekersiz Doğal Karadut Şurubu

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net