Genel Sağlık Bilgileri

Sağlık Alanında Çok Sayıda İçerik

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Kabinet Derslik Sistemi

Bilgisayar Destekli Akıllı Sınıf Sistemi Nedir? Akıllı Sınıf Uygulamaları

Bilgisayar Destekli Akıllı Sınıf Sistemi Nedir? Akıllı Sınıf Uygulamaları

Akıllı Sınıf Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Akıllı Sınıf Kullanma Talimatı

Akıllı sınıf sistemi diye de tabir edebileceğimiz bu sistem daha önceki makalemde sizlere anlattığım akıllı tahta kombine sistemi içerisinde yer alan bir fonksiyon yardımıyla devreye sokulabilecek bir özellik aslında…

Akıllı Tahta Nedir? Akıllı Sınıf Sistemleri

Akıllı Tahta Nedir? Akıllı Sınıf Sistemleri

Akıllı tahta, son birkaç yıldır ismi duyulan ve eğitim-öğretimde kullanılmaya başlanan bir ders aracıdır. Akıllı tahta genel anlamda bütünleşik yani kombine bir ders aracıdır aslında. Yani akıllı tahta kombinasyonu; bir bilgisayar, interaktif bir tahta, interaktif bir kalem, bir projeksiyon cihazı (yansıtıcı) ve yazılımlardan oluşmaktadır. Yani eski kara tahtanın yerini bilgisayara entegre edilmiş yani bağlanmış yeni nesil bir tahta almıştır.


Öğretmen, bir program yardımıyla bilgisayara bağlanmış (usb bağlantı kablosu) bir tahta ve tahtadaki titreşimleri algılayan özel bir kalem ve projeksiyon yardımıyla dersini interaktif olarak öğrencilerine anlatabilmektedir. Yani eskiden sadece projeksiyonlarla bilgisayarımızdaki bir video filmini ya da power point vb. sunumları aktarabiliyorken şimdi aynı zamanda eş zamanlı olarak tahta da interaktif bir özelliğe kavuştu.

Kabinet Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabinet Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle binanın derslik olarak kullanılabilecek tüm alanları tespit edilmelidir.

Alanların tespitinden sonra muhtemelen öğretmen sayısı derslik sayısından gene de fazla olacak ve bu nedenle bazı derslikler ortak kullanılacaktır. Bu da detaylı düşünülerek planlanacak bir aşamadır. Bir diğer önemli nokta dersliklerin yerlerini belirlemektir. Bu kısımda dikkat edilecek en önemli nokta aynı branşları ya da yakın bölümleri bir araya getirmektir.

Klasik Sistemle Karşılaştırılması

Klasik Sistemle Karşılaştırılması

 • Klasik sistemde öğrenci derslerin tamamını bir derslikte görmektedir.
 • Derslik sisteminde öğrenci tüm dersleri o dersin kendi dersliğinde görecektir.
 • Klasik sistemde öğrenci öğretmeni ve dersi bekleyen pasif bir konumdadır.
 • Derslik sisteminde öğrenci derslik değiştirme zorunluluğu olduğundan dersleri takip eden aktif bir konuma geçmektedir.
 • Klasik sistemde derslikler amacına uygun düzenlenememektedir.

Kabinet Derslik Sisteminin Faydaları

Kabinet Derslik Sisteminin Faydaları

Eğitimde iyileştirme ve geliştirme çalışmaları son yıllarda eğitimin niteliğini artırmaya yöneliktir. TTK başkanlığı tarafından geliştirilen öğretim programları ve alanda denenerek geliştirilen Öğrenci Merkezli Eğitim uygulama modeli çalışmalarında görüldüğü gibi öğrencinin akademik becerilerinin yanında yaşam becerilerini geliştirilecek süreçler de verilmelidir.

İlk ve orta öğretim kurumlarımızda günümüzde geçerli olan ortam düzenlemesinde, öğrenciler sınıf ve şubelere ayrılmakta ve her dersin öğretmeni bu sınıf ve şubelerde ders dağıtım çizelgesine uygun bir şekilde eğitim ve öğretimi sürdürmektedir. Yani her dersin öğretmeni ders sırası kendine geldiğinde sınıfta yerini almaktadır. Bu durumda sınıflarda (yönetmeliklere göre) masa, sıra, dolap, askı, harita, tahta vb. araç gereç standart olarak bulunmakta bunların dışında derslerin işlenişinde kullanılacak ders araç gereçleri, donatım malzemeleri sınıflarımızda yer almamaktadır.

Kabinet Nedir?

Kabinet Nedir?

Daha önceden uygulanan eğitim modelinde sınıfta öğretmen, ders kitabı ve öğrenci, kapalı bir sistem oluşturmaktaydı. Oysa yeni uygulanmaya başlanan eğitim modelinde bu kapalı sistem açık hale getirilmiştir.  Eğitim sürecine yeni mekânlar ve zamanlar girmiştir.  Öğrenci merkezli yeni bir eğitim modelinin seçilmesi, sınıf içinde ve sınıf dışında değişik yeni eğitim modellerinden yararlanılmasını gündeme getirmektedir. Öğretmenin kritik önemi yeni uygulanmaya başlanan eğitim modelinde daha da artmaktadır. Bu model, öğrenciden olduğu kadar öğretmenden de çok şey beklemektedir.

Branş dersliği ya da bir diğer adıyla kabinet sistemi öğrenme ortamını geliştirmeyi, öğrenmeyi zenginleştirmeyi, öğrenciyi pasif halden aktif hale geçirmeyi amaçlamaktadır. Branş dersliği uygulamasının öğretmenler, öğrenciler ve kurum açısından faydaları şöyledir:

Akademik Pencere

Özel Hocadan Evde Birebir Özel Ders

Doğal Susam Ezmesi

Şekersiz Doğal Karadut Şurubu

Öğrenci Kütüphanesi

YK Akademi

 • Konu Anlatım Videoları
 • Tarih ve Coğrafya Haritaları
 • Coğrafya Grafik ve Diyagramları
 • Soru Bankası
 • Soru Çözümleri
 • Ders Notları
 • Dokümanlar
 • Proje ve Performans Ödevleri
 • Özel Dersler
 • Yardımcı Hizmetler
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net