19. yüzyıla kadar halı gibi eşyalar sopayla dövülüp yıkanarak temizleniyordu. Bu şekilde temizlik yapmak oldukça zahmetli ve uzun sürüyordu. Mekanik bazı sistemler geliştirildi. Döner fırçalı ve kiri emen körüklü temizleyiciler kullanıldı.

İlk elektrikli süpürge İngiliz Hubert Booth tarafından icat edildi (1871 - 1955) Booth bu icadın ardından British Vacuum Company adlı bir şirket kurdu. (1901) Bu alet yakıtla çalışıyor ve taşıması oldukça zahmetli oluyordu. At arabaları sayesinde taşınan bu alet işçiler tarafından kullanılırdı. Pencerelerden uzatılan bir hortum sayesinde evlerin içinde temizlik yapılabiliyordu. Bu icat çok başarılı olmuştu ve çok iş yaptı.

1908 yılında Murray Spangler bu aletten çok daha hafif bir elektrikli süpürge üretti ve patentini aldı. Bunu üretebilecek mali gücü olmamasından ötürü William Hoover'ın şirketi tarafından üretildi ve piyasaya sürüldü.

Günümüzde ise torbalı ya da kuru hazneli normal filtreli süpürgeler tarihe karışmak üzere. Daha sağlıklı olan yeni su filtrasyonlu süpürgeler ilk defa bir firmanın piyasaya sürmesiyle insanların kullanımına sunuldu. Ancak çok pahalı olması sebebiyle kullanımı yaygınlaşamadı. Daha sonraki zaman içerisinde benzer teknik donanıma sahip düpürgeler farklı firmalar tarafında tüketiciye sunuldu. Şimdilerde hemen hemen her üretici firma su filtreli elektrikli süpürgeyi üretiyor.  Farklı firmaların doğması rekabet açısından tüketici için iyi haber. Sizlere de bir tane su filtrasyonlu elektrikli süpürge alıp keyfini sürmek kalıyor.

 

NOT: Bugün elektrik süpürgesinin olmadığı ev neredeyse yok gibidir. Anneler Günü'nde Anneler Günü Hediyesi olarak alternatif bir hediye olabilir.