Genel Sağlık Bilgileri

Sağlık Alanında Çok Sayıda İçerik

Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

İcatlar Dünyası

Fotokopi Makinesinin İcadı

1903′te George C. Beidler Rektigraf adlı ilk fotokopi makinesini icat etti, ama bu işlem aslında belgelerin baskısını yapmaktan ibaretti ve tutulmadı. 19038′de Carlson elektron fotoğrafçılığı adını verdiği yöntemi bulana dek belgeler elektrostatik olarak çoğaltılamıyordu.

Son 25 Yıla Damgasını Vuran 25 Buluş

Son 25 yılda insan hayatını en fazla etkileyen 25 buluş sıralamasında, internet ilk sırayı aldı. Gençler arasında yaratıcılığı teşvik etmeyi amaçlayan Massachusset Teknoloji Ensititüsü Lemelson Programı tarafından CNN International için oluşturulan bir teknoloji uzmanları heyeti, son 25 yılda insan hayatını ve dünyayı en fazla etkileyen buluşları sıraladı.

Zippo'nun İcadı

Hikâyenin başında George, son derece tem­bel bir öğrencidir. Sene sonunda karnenin vehametini gören babası, "senin adam olacağın yok, bari bir zanaat öğren" deyip oğlanı kendi atölyelerinde çırak olarak başlatır. George bu­rada torna, tesviye, eğe, perdah, cila gibi metal sanatlarını yavaş yavaş öğrenir. Babanın vefa­tını izleyen yıllarda iştahı açılan piyasaların bü­yüsüne kapılan George, atölye dahil ne var ne yoksa hepsini yükselen petrol işine yatırır ve buhranın ilk dalgasıyla tüm sermaye aşırı yükse­lerek buhar olup elden gider. Yaşadığı hayal kı­rıklığı o denli büyüktür ki, fırsatını bulsa Teksas'ın tüm kuyularını kundaklayabileceğim hisseder, ama sonraları daha makul bir yol seç­mesi gerektiğini düşünerek sakinleşir ve o dönem pek revaçta olan, bizim "muhtar çakmağı" dediğimiz Avusturya çakmaklarını ithal edip, satarak ailesini geçindirmeye çalışır.

Denizaltının İcadı ve Dünya Denizaltı Kronolojisi

Denizlerin altına inmek, deniz içi ve deniz dibi nimetlerinden yararlanmak düşüncesinin insan muhayyelesini uğraştıran binlerce yıllık bir geçmişi vardır.Fakat denizlerin gizleyici ve örtücü niteliğinden yararlanılarak denizaltı gemilerini Deniz Kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir.Aristo, İskender’in Tyre şehrinin alınmasında kendisine 7 ay mukavemet eden bu denizci ve muharip insanları yenebilmek için fıçı şeklindeki su altı silahlarından istifade ettiğini yazmaktadır.1465'te Kyeser’in Almanya’da,1531'de De Lorena’nın İtalya’da Nemi gölünde birer saat ve Osmanlı’da da saray eğlenceleri kapsamında timsah biçimli bir tekne ile bir süre su altında su altında kaldıkları olmustur.

Telgrafın İcadı

Chappe Telgrafı

Bu telgraf şekli en eski zamandan beri uygulanmaktaydı. Agamemnon, Truva’nın alındığını Klitemnesre böyle duyurmuştu. Bu yöntem daha sonra Doğabilimci Enee, Polybe, Çinliler ve Kartacalılar tarafından geliştirildi. Sonunculardan da Romalılara geçmiş ve çok kullanılmıştı. Hatta işi Clydeden Tynee uzanan surların içine tunçtan akustik borular yerleştirmeye, yani gerçek bir telefon hattı kurmaya kadar vardırmışlar ve haberleri ya da emirleri böylece 1.000 metreden 1.000 metreye hızla duyurabilmişlerdi.

Televizyonun İcadı

21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi, 75 yıl önce, İskoç mucit John Logie Baird’in keşfiyle başladı. Baird, 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun babasıydı. Keşif merakı çocuk yaşlarda başlayan Baird, 12 yaşında, evine bir elektik sistemi döşemiş ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirdi.

Telefonun İcadı

Edinburg doğumlu Alexsander Graham Bell, Amerikan yurttaşlığına geçmişti ve sağır bir kıza aşıktı. Sağırlara nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyordu. Boston Üniversitesi'nde ses fizyolojisi profesörü iken sesleri mekanik olarak yeniden üretme fikri kafasını sürekli meşgul ediyordu.

Parfümün İcadı

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve alışkanlık haline getirdiğimiz bir davranıştır parfüm kullanımı. Hepimizin kokularla uyanıp, kokularla saklanan anıları vardır. Sabahları okula, işe gitmeden önce herkesin kullandığı parfümlerin tarihte nasıl ortaya çıktığı ve hangi amaçlarla kullanıldığı ilginç gerçekleri de ortaya çıkarıyor.

Mürekkebin İcadı

Birçok tarihci, insanlık tarihini başlatan olay olarak yazının icadını gösterir. Ancak yazının icadı kadar onun yaygın olarak kullanılmaya başlanması da önemlidir. Bilinen en eski yazılı metinler Sümer uygarlığına aittir. Sümerler, sayıları, adları ve birtakım nesneleri simgeleyen 1200 karakterlik bu ilk alfebeyi, kil tabletlerin üzerine çivilerle yazmıştır. Yerleşik hayata geçmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan yazı, o dönemlerdeki haliyle pek pratik olmadığı için yaygınlaşmamıştır.

Teyp'in İcadı

İLK KASET-TEYP

Hem çalan, hem de kayıt yapan ilk kaset-teypler, 1963 yılında İngiltere'de üretildi ve dünya pazarlarına sunuldu. Philips tarafından çıkarılan ilk model, Philips EL 3300?dü. Bu ilk kaset-teypten sonra, eski teyplerde kullanılan makaralar, yerlerini yavaş yavaş kasetlere bıraktılar.

Lokomotifin İcadı

Lokomotifi ilk düşünen, daha doğrusu ilk gerçekleştiren Trevithick oldu. 1801'de inşa ettiği ve kendinden öncekilerden daha başarılı bir sonuç alamadığı buharlı arabası hatırlardadır. Bu başarısızlık buharlı lokomotifin mucitini sarstı; sabırsız, ama hünerli bir kişi olduğundan başka şeyler üzerinde çalışmaya başladı. Ancak, emeklerinin büsbütün boşa gitmesini de istemediğinden, bir süre sonra makinesinin ray üzerinde giden arabaya bağlanmasını madencilere teklif etti.

Traktörün İcadı

Çiftçinin en yakın dostlarından birisidir traktör. Traktörler bügün vaz geçilmez tarım aletlerinin başında gelir ve yapılan işi %80 oranında kısaltır. (latince "trahere") ; tarla, bahçe, bağ'larda ve şehirlerin parklarında kullanılan tarım aletlerine (pulluk, orak makinası, mibzer, pülverizatör, ekin biçme makinası v.b.) çekicilik yapan kendinden itimli motoru olan kara taşıtıdır.

Kalemin İcadı

Bir kuş, bir fare, bir kurbağa ve beş tane ok. Bu varlıklar, otuz kelimenin söyleyebileceklerini anlatmak için kullanılırdı önceleri; yazımızın ve kalemimizin olmadığı zamanlarda. İskitler, komşuları Perslere diyorlardı ki: Bir kuş gibi uçmayı, bir fare gibi toprağın altında saklanmayı, bir kurbağa gibi bataklıkta sıçramayı bilmiyorsanız, bizimle savaşmaya sakın ola kalkışmayın. Topraklarımıza ayak bastığınız anda, oklarımızın şiddeti sizleri yok edecektir.

Barut'un İcadı

Barut güherçile, kükürt ve kömür tozundan meydana gelmiş patlayıcı bir maddedir. Ateşli silahlarla mermiyi atmak için kullanılır. Çok kez, karabarut adıyla anılır. Barutun çok eski bîr tarihi vardır. M.Ö. 1000 yıllarında, Çinliler, ateşi bir savaş silahı olarak kullanırlardı. Gerek Doğuda, gerekse Batıda, alev ve ateşten savaşlarda da yararlanılıyordu. Özellikle Çin ordusunda, dehşet saçan savaş arabaları vardı ki, bunların görevi çömlek ve güllelerin içindeki ateşi düşman ordusuna atmaktı.

Akademik Pencere

Özel Hocadan Evde Birebir Özel Ders

Şekersiz Doğal Karadut Şurubu

Öğrenci Kütüphanesi

YK Akademi

  • Konu Anlatım Videoları
  • Tarih ve Coğrafya Haritaları
  • Coğrafya Grafik ve Diyagramları
  • Soru Bankası
  • Soru Çözümleri
  • Ders Notları
  • Dokümanlar
  • Proje ve Performans Ödevleri
  • Özel Dersler
  • Yardımcı Hizmetler
Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net