Çanakkale Kara Savaşları'nın 95. yılı dolayısıyla düzenlenecek törenler için, Gelibolu Yarımadası'ndaki hazırlıklar son aşamaya geldi.

Gelibolu Yarımadası'nda 95 yıl önce cereyan eden savaşlar nedeniyle, burada hayatını kaybeden Türk ve yabancı ülkelerin askerlerini anmak için Çanakkale Şehitler Abidesi, Anzak Koyu, Lone Pine Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı'nda 24-25 Nisan tarihlerinde törenler düzenlenecek.
Katılımcıların törenleri daha rahat izleyebilmesi için, törenlerin yapılacağı alanlara portatif tribün kurma çalışmaları tamamlandı. Ayrıca söz konusu bölgelere çok sayıda portatif tuvalet konuldu.
TURİSTLER GELMEYE BAŞLADI
Anzak Koyu'nda, 25 Nisan sabahı yapılacak ''Şafak Ayini'' törenine katılmak isteyen Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar, Çanakkale'ye gelmeye başladı.
Turistlerin, tur operatörleri aracılığıyla geldikleri bölgede ilk durakları Gelibolu Yarımadası'ndaki Kabatepe Ana Tanıtım Merkezi oluyor. Burada rehberler tarafından Çanakkale Savaşları konusunda bilgilendirilen yabancı konuklar, daha sonra Anzak Koyu'na giderek, mezarları ziyaret ediyor.
Turistlerin bazıları, yanlarında getirdikleri kamera ve fotoğraf makineleriyle savaşların yaşandığı bölgeleri görüntülerken, bazıları da sahilden anı olarak taş ve kum topluyor.
Yabancı konukların son durağı ise Lone Pine Anıtı, 57. Alay ile Conkbayırı oluyor.
BÜYÜK AMCASININ SAVAŞTIĞI BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ
Bir tur aracılığıyla Avustralya'dan Gelibolu Yarımadası'na gelen Jim Rogers, büyük amcası Harold Rogers'in savaştığı Şarapnel Vadisi ile buradaki mezarlığı gezerken oldukça duygulandı.
Rogers, AA muhabirine, amcasının, Gelibolu Yarımadası'na ''Light Horse Trooper'' birliğiyle gelip savaştığını belirterek, ''Amcam burada savaşırken yaralanmış. Tedavisinin tamamlanmasının ardından, Fransa'ya gitmiş. Oradaki savaşta ise hayatını kaybetmiş. Ona verilen madalyaları hala saklıyorum'' dedi.
Daha önce Gelibolu'yu ziyaret ettiğini, ancak savaş alanlarını ilk kez gördüğünü anlatan Rogers, bölgeyi oldukça üzücü bir yer olarak değerlendirdiğini, yörenin savaş sonrası yıllarda ise son derece sakin bir durumda olduğunu dile getirdi.

Kaynak: www.samanyoluhaber.com