Bilimsel Araştırma Basamakları Cevaplar

Sosyal Bilgiler–Sosyal Bilgiler Öğreniyorum

Bilimsel Araştırma Basamakları

1. Öğretmeniniz size bir araştırma konusu verdi. Bu ödevi hazırlarken yaptıklarınızı bilimsel araştırma basamaklarıyla kıyaslayın.

Cevap: Şehrimizdeki trafik yoğunluğunu araştırırken öncelikle trafik yoğunluğunu gözlemlemekle işe başlıyoruz. Gözlemlerimiz sonucunda şehrimizde ciddi bir trafik yoğunluğu olduğuna dair hipotezimizi ortaya koyuyoruz. Daha sonra çeşitli kaynak ve verilerden yararlanarak bu hipotezimizi test edip sonuca ulaşıyoruz.

2. Reklam filmlerinin neyi amaçladığı ile ilgili bir ödev hazırlayacaksınız. Nasıl bir yol takip edersiniz?

Cevap: Öncelikle reklam filmlerinde verilenlerin olgu mu yoksa görüş mü olduğu belirlenir. Eğer olguysa bilimsel araştırma basamaklarını takip ederek ödevimizi gerçekleştirebiliriz. Görüş ise neden görüş olduğunu belirleyerek reklam filmlerinin neyi amaçladığını ortaya çıkarabiliriz.

3. Ülkemizde yaşanan iç göç ve bu göçün kentler üzerindeki etkisi hakkında bir hipotez kurun.

Cevap: İç göç ve göçün kentleşmeye etkisi hakkında şu hipotezi oluşturmak mümkündür: Ülkemizde yoğun olarak yaşanan iç göç, şehirlerimizde çarpık kentleşmeye neden olmaktadır.

4. Hipotez olarak belirlediğiniz durum, yaptığınız araştırmalarla uyuşmadığı durumda nasıl bir yol izlersiniz?

Cevap: Eğer hipotezimiz, yaptığımız araştırmalarla uyuşmuyorsa tekrar gözlem aşamasına dönmemiz gerekecektir. Gözlemlerimiz sonunda yeni bir hipotez belirleyerek araştırmamızı bu hipotez üzerinde yoğunlaştıracağız. Diğer bir yol olarak da yaptığınız çalışma sonunda hipotezinizin yanlış çıktığını belirten bir sonuç da ortaya koymaktır.

Bilim İnsanları

İcatlar Dünyası

Osmanlı Devleti Padişahları

Facebook'ta bizi takip et!

Kim Kimdir?

Ne Nedir?

Osmanlıca-Arapça-Türkçe Sözlük

İmtiyaz Sahibi: Yücel KESEN