HAM MADDE

Herhangi ekonomik bir yatırım ham maddeye yakın yerlere kurulur. Ham maddelerin çabuk bozulabilmesi, maliyetlerin azaltılması ve ham maddlerin çabuk elde edilmesi bunda etkilidir. Ancak üretilen ürünlerin pazarlanması konusunda (pazarlara uzaklık) ham maddeye uzak yerde kurulmaları.

YER ŞEKİLLERİ

Yer şekillerinin engebeli olduğu yerlerde tarımsal faaliyetler azalmakta dolayısıyla tarımsal üretimde azalmakta. Ayrıca herhangi bir yatırım yapılırken yüzey şekillerinin engebeli, ulaşımın zor olduğu yerler tercih dışıdır. Bunu nedeni maliyetlerinin artacağı endişesidir. Genel anlamda sanayi tesisleri yer şekillerinin engebesiz alanda sanayi gelişecek diye bir şey yoktur.

SU KAYNAKLARI

Bazı ham maddelerin işlenmesi sırasında suya ihtiyaç duyulur. Kağıt ve demir  çelik sanayi için su vazgeçilmez önem taşır. Örneğin; bir ton çelik üretimi için 20000 litre suya ihtiyaç duyar.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Bitki örtüsünün gür ağaçlardan oluştuğu alanlara orman ürünlerine dayalı fabrikalar kurulabilir. Diğer sanayi tesisleri için ormanlık alanlar uygun değildir.

 

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--

  • Bu ders notunun dijital ortama aktarılması konusundaki katkılarından dolayı Tuğçe Sola'ya teşekkürler...