Çevremize baktığımızda tarımla uğraşan, çiftçilik yapan, ticaret yapan farklı meslek gruplarına ait pek çok insan görürüz. Bu tür farklı faaliyet kollarının ortaya çıkmasının temel nedeni insan ihtiyaçlarının çeşitliliğidir. Beslenme, barınma, korunma, eğlenme, seyahat etme gibi temel ihtiyaçların varlığın ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinde etkili olmuştur.

Ekonomik faatliyetler hiçbir zaman tek başlarına incelenemez. Ekonomik faaliyetleri incelerken; üretilecek mallar için tüketiciye, tüketilecek mallar için üreticiye ihtiyaç vardır. Üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı ise dağıtım faaliyetleri kurar.

Dağıtım faaliyetlerini iyi anlayabilmek için ulaşım şartlarını, teknolojik gelişmeleri de incelemek gerekir. Ekonomik faaliyet türlerini üretim, tüketim ve dağıtım başlıkları altında incelemek mümkündür.

 

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--

  • Bu ders notunun dijital ortama aktarılması konusundaki katkılarından dolayı Tuğçe Sola'ya teşekkürler...