Tarih boyunca dünyada nüfusun çoğu kırsal kesimde yaşanmıştır. XVIII. yüzyıldan itibaren (sanayi inkılabı) şehir yerleşmelerinde büyük artışlar kaydetmiştir. Bu artış günümüzde de devam etmektedir.

Dünyada ilk şehir yerleşmeleri Mısır, Hindistan ve Güneydoğu Asya'nın akarsu vadilerinde tarımın gelişmesiyle başlamıştır. Verimli tarım arazileri ve su belirtilen yerlerde yerleşmeleri artırmıştır.M.Ö 3000 li yıllarda Nil Vadisi'nde ve Akdeniz Havzalarında şehirler ortaya çıkmıştır. Bunu M.Ö 2000 yıllarında kuzey Çin, Güney ve Güneydoğu Asya akarsularındaki şehirleşmeler takip etmiştir. En eski şehirlerin nüfusu çok azdı. Mezopotamya'da kurulan Sümerlerin şehir nüfusu 7000 ile 20000 arasındaydı. Eski Yunan'da Atina şehri nüfusu 40000 civarındaydı. Günümüze gelindikçe şehir nüfusunda büyük artışlar görülmüştür.

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--

  • Bu ders notunun dijital ortama aktarılması konusundaki katkılarından dolayı Tuğçe Sola'ya teşekkürler...