Dünyadaki Su Kaynakları

Dünyanın 3/4'ü sularla kaplıdır. Verilen bu orandan da anlaşılacağı üzere dünyanın büyük çoğunluğu sulardan oluşmaktadır. Dünyanın sahip olduğu mevcut su kütlelerinin dağılımına baktığımızda canlı organizmalar için kullanılabilir kalitede tatlı su miktarının % 3 olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla 3/4'ü sularla kaplı bir dünyada tatlı su kaynaklarının oran olarak % 3 oluşu, bu kaynakların insanoğlu tarafından daha dikkatli kullanılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

 

Yer yüzündeki su kaynakları kapladıkları alan, derinlik, su kimyası, sıcaklıkları, tuzluluk oranları, hareketlilik ve diğer özellikleri dikkate alınarak okyanus, deniz, göl ve akarsu gibi alt başlıklara ayrılarak incelenebilir.

NOT: Sular üzerinde şu basit kural asla unutulmamalıdır.

Buharlaşma Fazla--Tuzluluk Fazla
Buharlaşma Az--Tuzluluk Az


Dünyada üç tane okyanus vardır: Atlas Okyanusu (Atlantik), Büyük Okyanus (Pasifik) ve Hint Okyanusu

Sıcak Su Kaynakları

En sade ifadesiyle; yer altı sularının magmaya yakın tabakalar arasında ısınarak yüzeye çıkmasıyla oluşan su kaynaklarına "Sıcak Su Kaynakları" adı verilir.

 

Eğer yer altındaki sıcak su yüksek basınç ile yeryüzüne ulaşırsa buna da "Gayzer" adı verilir.

NOT: Dünya volkanizma, deprem ve sıcak su kaynakları dağılım haritalarına bakıldığında alan ve dağılımlar arasında büyük benzerlikler olduğu görülür. Çünkü bahsettiğimiz tüm bu olgular fay hatlarını takiben ortaya çıkarlar.

 

Su Kaynakları konusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--