• Tektonik Depremler

Yerkabuğundaki levha hareketleri ile oluşur. En yıkıcı depremlerdir. Yerkabuğunda meydana gelen depremlerin büyük çoğunluğunu oluşturur.

  • Volkanik Depremler

Volkanik faaliyetler sırasında oluşan sarsıntılardır.

  • Çöküntü Depremler (Karstik)

Kireç taşlı karstik arazilerin yeraltı suları tarafından alttan ve derinlerden eritilerek aşındırılması ile oluşan büyük yeraltı mağara ve çukurlarının çökmesiyle oluşan depremlerdir.

 

Deprem Nasıl Meydana Gelir?Amerikadaki San Andreas Fay Hattı ile ülkemizdeki Kuzey Anadolu Fay Hattı büyük benzer özellikler gösterir. (Bkz. Dalma-Batma Zonları) Bu sebeple iddialara göre Amerikalı bilim adamları Gölcük depremi (17 Agustos 1999-Marmara Depremi) öncesinde çeşitli araştırmave çalışmalar yapmışlardır. (Bkz. Haarp Projesi-High Frequency Active Auroral Research Program), (Ayrıca Bkz. Nicola Tesla) Yapılan bu araştırma ve gizli çalışmalar neticesinde binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Marmara Depremi meydana gelmiştir.

 

Depremler karalardan daha çok okyanus tabanlarında ve okyanus kıyılarında görülürler ve bu yüzden okyanus kıyılarında daha büyük etkilere sahiptir. (Tsunami gibi) Okyanus tabanında meydana gelen depremler neticesinde  yükselen dev dalgalara Tsunami adı verilir.

 

 

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--