A- Volkanik Kayaçlar

Volkanik Kayaçlar = Magmatik Kayaçlar

 

1- İç Püskürük Kayaçlar

2- Dış Püskürük Kayaçlar

 

B- Tortul Kayaçlar

Tortul Kayaçlar = Çökelim (Çökel+ti) Kayaçlar

 

1- Kimyasal Tortul

2- Organik Tortul

3- Fiziksel Tortul

 

C- Başkalaşım Kayaçlar

Başkalaşım Kayaçlar = Metamorfik Kayaçlar

Yeryüzü ilk yaratıldığu günden buyana bir çok yapısal ve fiziksel değişime uğramıştır. Gerek iç kuvvetler gerekse dış kuvvetler dünyayı sürekli bir değişime uğratmıştır. Ancak bu değişim insan ömrünün algılayacağı daha doğrusu kesintisiz bir biçimde gözlemleyebileceği kadar makul bir süre içerisinde değil çok uzun (Milyon Yıl) bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir.

 

Yeryüzünü saran kabuk, yani taşküre (Litosfer) her yerde aynı kalınlıkta ve aynı dirençte değildir. Bu yüzden dış kuvvetlere verilen tepki de aynı olmayacaktır. Yeni dış kuvvetler tarafından aşındırılmaları da aynı şekilde ve miktarda olmayayacaktır.

 

Bu duruma bariz ve güzel bir örnek yurdumuzun İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kapadokya sahası farklı dirençlerdeki kayaçlardan oluşan arazi yüzey sularına ve rüzgâr aşındırmasına bağlı olarak farklı şekillerde aşındırılarak peri bacası diye tabir ettiğimiz farklı aşınım şekilleri karşımıza çıkmaktadır.

 

Yine kireç taşlarının bolca yer aldığı Akdeniz Bölgesi'nde yersltı ve yer üstü suları tarafından aşındırılmış farklı coğrafi şekillere rastlamak mümkündür. Örneğin: Uvalar, Polye, Dolin, Obruk gibi...

 


--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--