Türkiye'nin Bitki Örtüsü Hangi Şartlar Altında Oluşmuştur?

 

Türkiye gerek matematik konum özellikleri gerekse özel konum özellikleri dikkate alındığında iklimi çeşitli buna bağlı olarak gelişen bitki tür ve topluluklarının sayısıda fazladır. Matematik konumu itibariyle orta kuşakta yer alan Türkiye matematik iklim kuşağını özel konum özellikleriyle zenginleşmiştir. Normal şartlarda ılıman olmasın beklenen ülke yükseltinin, kara ve denize göre konumun nem oranlarının basınç merkezlerinin bakı şartlarının ve rüzgarlarında etkileriyle çeşitlenmiştir.

Yukarıda  belirtilen etkenler göz önünde bulundurulduğunda iklim çeşitliliği yüksek olması beklenir. Bu durumu şöyle bir örnekle açıklayalım. Tüm Avrupa kıtasında yaklaşık 12.000 bitki türü yer alırken sadece ülkemizde 12.000 fazla bitki türü bulunmaktadır.

 

--Bu özgün bir makaledir. Tüm telif hakları www.sosyal-bilgiler.com ve Yücel KESEN'e aittir. İzinsiz kopyalanması, aktif link bağlantısı olmaksızın dijital ve sanal ortamlarda yayınlanması kesinlikle yasaktır. Aksi durumlarda gerekli hukuki hak arayışlarımız artarak devam edecektir. Daha fazla bilgi için "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun"--