Güneşli  ve güzel bir gündü.  Gökyüzü masmavi  güneş ise  sapsarı  gülümsüyordu.  O sırada da kırlangıç serçe ve kumru  dut ağacında  birşeyler  konuşuyorlardı;
Kırlangıç;  Ne kadar  güzel bir  gün değilmi ?
Kumru;    Evet çok güzel bir gün hadi gelin uçalım .
Serçe; Evet hadi.

Bu konuşmanın ardından  kırlangıç , serçe ve kumru  uçmaya başladılar. Bir zaman sonra yere kondular , ilerlediler  ama karşılarına birdenbire  kedi çıktı. Kedi onlara baktı onlar da kediye sonra serçe mırıldandı;
_(Kısık bir sesle) ''hadi kaçalım'' dedi.

Tam o sırada kaçarken  kedi , kumru ile kırlangıcı tuttu  ve yakaladı. Serçe  arkadaşlarını  kurtarmak için çabaladı ama sadece kumruyu kurtarabildi. Kumru ile bir olarak kırlangaca yardım ettiler  ve kurtardılar.
Kedi arkalarından bağırdı;
_ '' Elbet bir gün yakalanacaksınız '' dedi.

Bu sözlerden ve yaşanlardan sonra serçe kumru ve kırlangıç bir anlık tereddüt ama tereddüt kısa sürdü. Sonra üç kuş kafa kafaya  verip kediyi oyuna getirmeyi  düşündüler ve onayladılar. Başladılar plan kurmaya. Her birinin ağzından farklı şeyler çıktı.
Anlaşamadılar başladılar tartışmaya ;
Kırlangıç: ''Benim planımı uygulayalım.''
Kumru:''Hayır benim ki daha mantıklı''.
Serçe: ''Hayır benimkini uygulayalım''.
Tartışma büyüdü sonra aniden kumru sıçradı:
Kumru:''Durun kavga etmeyin benim bir fikrim var bakın şimdi beni dinleyin''dedi.

Başladılar fısır fısır  konuşmaya . Hepsi bu fikri çok beyendiler ve onayladılar.

Ertesi günü kedi kuşların bulunduğu yere geldi:
Kedi:''Bakın, yine geldim  şimdi bittiniz işte''!  diyerek üç arkadaşı koşturmaya başladı.
Kumru: ''Hadi planımızı uygulayalım''dedi ve iş bölümü yaptılar.

Dut ağacının biraz  ilerisinde bir  köpek kulübesi vardı.Bu kulübede bay Tenisın'ın köpeği Chakkee  yaşıyordu.  Chakee  kedilerin  arasında korkulu rüya olarak da  bilinirdi. Çünkü Chakee kedilerle anlaşamaz  her seferinde koşturur ve onları ısırmak isterdi.
Haliyle  kediler de  korkularından  ismini bile ağızlarına almak istemezlerdi.Bizim kuşlarda bundan haberlerdi. Bu yüzden planlarına
Chakee de dahildi.

Öncelikle kumru  kediyi  kendine doğru çekerek Chakee'nin kulübesine doğru çekerek  Chakee'nin  kulübesine doğru yaklaştırdı.
Kedinin eline bir  iğne verdi kediyede:
_''Hadi artık ben pes ettim. Bu iğneyi bana batır  böylece hem sen kazanmış olursun hem de karnın doyar'' dedi.

Bu sırada kırlangıç serçe ve kumru  Chakee uyurken  arkasından dolandılar.  Kırlangıcın elinde de   bir iğne vardı. Kedi kumrunun elindeki iğneyi aldı. Kumru onu ikna etmişti. Kumru birdenbire yavaş yavaş kaçmaya başladı. Kırlangıç ve serçeye işaret vererek elindeki iğneyi  Chakee'ye betırmasını söyledi ve kırlangıç iğneyi batırdığı gibi üç kafadar hızlı bir şekilde uçmaya başladılar.
Acıdan kızgın bir şekilde  uyanan  Chakee  karşısında elindeki iğneyle gördüğü kediyi  kaptığı  gibi ısırdı. Osırada üç kafadar  sinema izlerken büyük bir keyifle patlamış mısır yercesine solucan yiyerek kedinin cezasını çekmesini kahkahalarla izlediler.
Kedi de bir yandan mırıldanıyordu:
_ ''Bir daha kimseye  zarar vermeyeceğim'' diyerek pişmanlığını göstermeye çalışıyordu.
Kırlangıç,Serçe ve Kumru ;'' İnşallah öyledir aklın başına gelsin senin gücün kendinden küçüklere yetiyorsa  bizim  gücümüz de kendimizden büyüklere yetiyor'' dediler.

 

Bilge Nur Acar

6. Sınıf