Anla Yansıt İfadesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Anla - yansıt ifadesi; bir sözü, başka bir şekilde ifade etmektir. Bu ifadeyi kullanmaktaki amacımız, öğrencilerimize onları dinlediğimizi göstermektir. Bu ifade, öğrencilerimizle aramızda güçlü bir iletişim ve iyi bir ilişki kurmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda öğrencilerimizin, amaçlarına odaklanmalarına destek olur. Başka bir deyişle; AYİ sizin, öğrencilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Anla - yansıt ifadesi; öğrencinizi dikkatli bir şekilde dinleyip gözlemlediğinizi, öğrencinin ifade ettiği durumu ve bu durumda kendisini nasıl hissettiğini anladığınızı gösterir. Anla - yansıt ifadesi; sadece duyulan sözcükleri tekrar etmek değildir. Sizin; öğrencinin sözlerini, davranışlarını anlamanız veya aksiliklerle nasıl baş edeceğiniz konusunda yol göstericidir. AYİ; öğrencinin sözcüklerinin, davranışlarının veya ruh halinin size ne ifade ettiği ile ilgili sizin en iyi tahmininizdir. Bu şekilde; öğrencinin ne demek istediğini, kendisini nasıl hissettiğini anladığınızı gösterebilir; öğrencinin mesajını doğru şekilde ifade edip etmediğinizi anlayabilirsiniz. Eğer ifadeniz öğrencinin söylemek istediğinden farklı ise öğrenci düzeltme yapabilecek ve böylece yanlış anlaşılmalar ortadan kalkacaktır.

Kararlarınız ve varsayımlarınız, öğrencilerinizi yanlış anlamanıza neden olabilir. Anla - yansıt ifadelerini kullanmak, öğrencinin sözlerinin ve davranışlarının ne anlam ifade ettiğini anlamanızı sağlar. Bu, güven oluşturmak ve yakınlık kurmak için önemli bir etkendir.