Akademik Pencere

Kitle İletişim Kuramları

Kitle İletişim Kuramları

Enformasyon Teorisi

Enformasyon teorisi içerik olarak iletişimi (komünikasyon) ele alır ve tamamen istatistiksel bir teoridir.C. E. Shannon un "A Mathematical Theory of Communication" adlı 54 sayfalık çalışması (1948, The Bell System Technical Journal vol.27, pp 379-423) bu teorinin başlangıcı olarak ele alınır.

O yıllardaki temel sorun iyi bir iletişimin nasıl olabileceği (daha sonra görüleceği gibi sinyal kanalda iletilirken bazı istenmeyen değişikliklere uğrar, daha iyi bir iletişimden kasıt bu istenmeyen değişimlerin kontrol altına alınabilmesidir) ve şifreleme idi.

Öğrenme Akışı Dersleri Tasarlama

Öğrenme Akışı Dersleri Tasarlama

Aşağıda öğrenme akışının her aşaması için örnek etkinlikler bulunmaktadır. Bazı etkinlikleri birden fazla aşama için kullanabilirsiniz. Örneğin; beyin fırtınası hem merak uyandırma hem de ilgiyi odaklama basamakları için kullanılabilir.

Öğrenme Akışının Dört Aşaması

Öğrenme Akışının Dört Aşaması

Öğrenme akışı, eğitimci yazar Joseph Cornell tarafından geliştirilmiş dört aşamalı bir süreçtir. Bütün sınıfın enerjisini kullanarak çalışmanın basit ve etkili yoludur. 

Öğrenme akışı, öğrencilerin ilgisini dersin en başından itibaren yakalamanıza ve sürdürmenize yardımcı olur. Böylelikle sınıf içindeki disiplin problemlerinin azaltılmasına veya tamamen ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Dört aşamadan oluşan bu süreç, bütün derslerin planlama ve uygulama adımlarına uyarlanabilir.

Öğrenme Stilleri

Öğrenme Stilleri

Öğrenme konusunda bugüne kadar çok sayıda araştırma yapılmış ve öğrenmenin de kavramsal olarak pek çok farklı tanımı yapılmıştır. Bu makalemizde öğrenmenin kavram olarak olarak tanımının ötesinde bireysel olarak öğrenmenin türleri, kişisel öğrenme stilleri üzerinde durulacaktır. Öğrenme sürecinde bireyin kişisel özellikleri, öğrenme eylemi için sahip olduğu fiziksel, duygusal ve ruhsal özellikler başta olmak üzere pek çok farklı değişken gözönünde bulundurularak öğrenmenin farklı türleri derinlemesine ele alınacaktır. Birey ne özelliklere sahip olursa hangi tür öğrenme yöntemi ile karşı karşıya kalacaktır? Hadi başlayalım...

Soru Sorma Teknikleri

Soru Sorma Teknikleri

Doğru Cevabı Almak İçin Doğru Soruyu Sormak Gerekir!

Doğru sorular sormak, düşünmeyi başlatır, öğrencilerin yaratıcılıklarını ve kendi görüşlerini geliştirmelerinde, ihtiyaçlarına uygun pratik yapma fırsatı verir. İlköğretim ve ortaöğretimde öğretmenler bir derste onlarca soru sormasına rağmen bu soruların % 90’nın cevabı ezberlenen bilgilerdir. Öğrencilerinize sorduğunuz soruları biraz değiştirerek onun gelişimine büyük katkınız olabilir. Bu sorular sayesinde onun yaratıcılığını, düşünme becerisini, hayal gücünü ve öğrenme becerisini geliştirmiş olursunuz.

Özel Hocadan Evde Birebir Özel Ders

Doğal Susam Ezmesi

Şekersiz Doğal Karadut Şurubu

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net